Bývalý SIS-kár Böhm sa zastrelil.
BRATISLAVA. Bývalý príslušník SIS a podnikateľ spájaný s takáčovcami, František Böhm, mohol svojimi výpoveďami usvedčovať bývalých vrcholných predstaviteľov polície či prokuratúry.
Vypovedal proti väzobne stíhanému bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, exprezidentovi policajného zboru Milanovi Lučanskému a vo výpovedi spomína aj sudcu Špecializovaného trestného súdu Romana Púchovského.
Böhm je jedným z tých, ktorí začali spolupracovať s políciou pri vyšetrovaní aktuálnych korupčných káuz. Sám bol však obvinený z toho, že si podľa polície úplatkami kupoval krytie nepriamo aj cez dnes už zosnulého šéfa polície Milana Lučanského. Potreboval ho pre nelegálny obchod s pohonnými hmotami.
Pôvodne bol Böhm väzobne stíhaný, no v polovici decembra ho prepustili po tom, čo začal s políciou spolupracovať.
V sobotu ráno portál televízie JOJ noviny.sk priniesol informáciu, že sa v Plaveckom Štvrtku zastrelil.
Polícia dostala oznámenie o zastrelenom mužovi a postrelenej žene krátko pred polnocou, prípad vyšetruje. "Podľa doterajších informácií mal muž spôsobiť strelné zranenie žene a následne sa mal sám zastreliť," potvrdila bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.
Viaceré médiá už skôr informovali, že Böhm postrelil aj svoju manželku. Žena je v nemocnici.
Nie je zatiaľ vôbec jasné, či Böhmov skutok súvisel s jeho výpoveďami o prípadoch. Nepredpokladá to však jeden z jeho obhajcov Vladimír Mitro.
Böhm a Kováčik
Vlani v októbri zadržala NAKA bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Polícia obvinila Kováčika aj vďaka Böhmovej výpovedi.
Z rozhodnutia o väzbe Böhma vyplýva, že Kováčik sa angažoval v prípade prepustenia jedného z mafiánov na slobodu.
Ako upozornil portál Aktuality.sk, ide o prípad z roku 2017, keď sudca pustil na kauciu z vyšetrovacej väzby mafiánskeho bosa zo skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Podľa uznesenia došlo k dohode, že ak sudca o prepustení na kauciu rozhodne, dozorujúci prokurátor proti tomu nepodá sťažnosť. Báli sa, aby sa prípad nedostal na Najvyšší súd, kde by na sudcu nemali dosah.
Kudlička sa preto cez Makóa a Böhma spojil s vtedajším špeciálnym prokurátorom Kováčikom.
On podľa svedectiev zabezpečil, aby prokurátorka nepodala voči rozhodnutiu sudcu sťažnosť, podľa polície za to od jedného z členov takáčovcov dostal Kováčik 50-tisíc eur.
Stále väzobne stíhaný Kováčik vinu odmieta. Po vzatí do väzby sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora.
Rozhovoril sa aj o Lučanskom
Böhm sa rozhovoril pred políciou o podplácaní bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského v kauze Judáš. Práve od Böhma Lučanský podľa obvinenia celé roky bral úplatky.
Bývalý siskár vypovedal, ako policajným funkcionárom od augusta 2018 do konca roka 2019 vyplácal mesačne 45-tisíc eur. Peniaze mali ísť podľa výpovede Lučanskému, ale aj bývalým policajným funkcionárom Norbertovi Paksimu a Jozefovi Rehákovi.
Peniaze si rozdelili tak, že Lučanský mal dostať 30-tisíc eur, Paksi 14-tisíc eur a Rehák tisícku.
Úplatky si však podľa výpovedí delili už skôr, minimálne od jesene 2014 do jari 2015.
Lučanský obvinenia odmietal a polícii tvrdil, že Böhm aj Paksi si vymysleli plán ako na neho hodiť branie úplatkov. Trestné stíhanie voči bývalému šéfovi policajtov zastavili po tom, čo koncom roka spáchal samovraždu v prešovskej väznici.
Spomínal aj o sudcu Púchovského
Böhma zadržala NAKA vlani v septembri v rámci akcie Božie mlyny spolu s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom. Böhm je rovnako ako Makó obvinený z toho, že spolupracoval s mafiánskou skupinou takáčovcov a že im bývalý siskár vynášal informácie.
K Lučanskému sa zrejme cez jeho rozsiahle kontakty už v septembri dostala informácia, že NAKA mala pripravený zatykač aj na bývalého príslušníka Böhma.
Jeho zadržanie počas akcie Božie mlyny nevyšlo, lebo bol v Chorvátsku. Lučanský mu preto podľa Böhmovej výpovede zavolal a varoval ho, „aby sa na Slovensko nevracal a nešiel sa prihlásiť“.
Lučanský zároveň Böhmovi povedal, že „ak sa chce vrátiť, tak nech príde teraz, lebo službu na Špecializovanom trestnom súde má Roman Púchovský, ktorý je jeho kamarát a skúsi u neho vybaviť, aby nešiel do väzby“. Böhm sa však nielen vrátil, ale začal aj spolupracovať s políciou.
Sudcu Púchovského v decembri dočasne vyradili zo služieb na Špecializovanom trestnom súde.
Keď ho na chodbe súdu v Pezinku zastihol Denník N, povedal im, že na Lučanského nemá kontakt a videl ho dvakrát v živote.
„Prvýkrát, keď bol tu na návšteve ako prezident Policajného zboru, a druhýkrát na oslave jeho päťdesiatych narodenín pred dvoma rokmi,“ vysvetlil. Účasť na oslave však podľa neho nesvedčí o žiadnom bližšom vzťahu.
Výpoveď sa bude dať použiť pred súdom
Po smrti Böhma sa voči nemu trestné stíhanie zastaví.
Jeho výpoveď voči ostatným obvineným však bude možné použiť aj na súde, ak prokurátor vznesie obžalobu. „Bude ju môcť sudca prečítať na pojednávaní. Nestráca význam z hľadiska dokazovania,“ hovorí bývalá prokurátorka Eva Mišíková.
Nemá však podľa nej až takú intenzitu, ako keby Böhm vypovedal priamo na hlavnom pojednávaní, čo teraz možné nebude.
Problematické by podľa Mišíkovej bolo, ak by na základe Böhmovej výpovede chceli obviniť niekoho ďalšieho. Jeho právny zástupca by mohol namietať, že sa nemohol zúčastniť výsluchu Böhma, na čo má advokát obvineného právo.
Zdroj: www.sme.sk